چرا تلگرام به داغ ترین برنامه پیام رسان دنیا تبدیل شده است؟

پیام های مخفی (chats Secret) و رمزنگاری پیشرفته، واتس اپ را به چالش انداخته است.

5 1395 شهریور
هنگامی که واتس اپ 4 ساعت در اخر این هفته قطع شد، حدود 5 میلیون نفر برای سرویس پیام رسان تلگرام ثبت نامکردند.
برنامه ای که به باالی رده بندی اپ استور صعود کرد؛ و هم اکنون در رده ی باالی برنامه های رایگان در 46 کشور از آلمان گرفته تا اکوادور حضور دارد. در امریکا و تعدادی کشور دیگر، شماره 1 در دسته بندی شبکه هایاجتماعی، باالتر از فیس بوک، واتس اپ، کیک و غیره قرار دارد.
کامالً واضح نیست که چرا تلگرام در زمان قطعی واتس اپ به عنوان گزینه ای دیگر انتخاب شد. کاربران میتوانستند به سمت برنامه های دیگر مثل کیک (Kik ،)فیس بوک مسنجر یا الین بروند – که هر کدام صدها میلیون کاربر دارند.
ظاهراً در مورد تلگرام چیز دیگری وجود دارد. رشد ان فقط به دلیل اکتساب واتس اپ و قطعی بعدی آن نیست.
مارکوس راو از تلگرام میگوید: "ما در اپ استور های اسپانیایی، عربی، برخی کشورهای آمریکای التین قبل از اینکهمعامله فیسبوک اتفاق بیفتد، برای چند هفته شماره 1 بوده ایم. رشد آنجا بود – پس واتس اپ و مشکالتش صرفا تاثیرش را در تمام کشورهایی که دچار اختالل شده بودند، افزایش داد." طبق گفته های سایت تجزیه و تحلیل برنامه Annie App ،تلگرام در 17 فوریه حتی چند روز قبل از انتشار خبر واتس بدست آورد.
اپ، قدرت را حقیقتاً تلگرام ساخته شده توسط برادران پیشگام دورف است که پشت آن بزرگترین شبکه اجتماعی روسیه Vkonakte( معروفبه VK )قرار دارد. تلگرام یک سرویس پیام رسان با ترکیب سرعت واتس اپ، اسنپ چت بی دوام و معیار های جدید اسم تلگرام را میشنود ولی مطمئنا آخرین بار نخواهد بود. ً امنیتی است.
واتس اپ ممکن است بگوید که اولین بار است که تلگرام درست مانند واتس اپ است. از اون 2تا تیک سبز نشانه خوانده شدن پیام تا تصویر زمینه های کارتونی. همچنین بعضی از امکانات معمول برنامه های پیام رسان مانند مشاهده وضعیت آنالین بودن دوستان و پیوست و ضمیمه تصاویر، ویدئو، موقعیت مکانی، مخاطبین و اسناد به پیام ها وجود دارد.
اما جایی که اصالت وجود ندارد، تلگرام آن را در سرعت و ویژگی های امنیتی می سازد. کمپانی تلگرام اظهار دارد: "تلگرام سریع ترین و امن ترین در بازار انبوه برنامه های پیام رسان در جهان است." که نشان از استفاده نیکوال دورف (Durov Nikolai )از پروتکل متن باز MTProto است.
رویترز در آگوست هنگامی که برنامه راه اندازی شد گزارش داد که در حقیقت تلگرام برای تست پروتکل MTProto ساخته شد. این کمپانی خیلی از امنیت MTProto مطمئن است که جایزه 000,200 دلاری برای کسی که بتواند کرکش کند را گذاشته است. این برای کمپانی ها که میخواهند باگ های احتمالی را شناسایی کنند عجیب نیست ولی همچین برای باگ های اساسی برنامه های فراگیر مثل ویندوز داده میشود.
پیشنهادی معموالً دورف به TechCrunch گفته است که "دلیل شماره 1 من برای حمایت و کمک به ساخت تلگرام این بود که یک وسیله ارتباطی ایجاد شود که توسط آژانس های امنیتی روسیه قابل دسترسی نباشد." دورف یک ویژگی ساخت که به شما این امکان را میدهد که "چت مخفیانه (Chat Secret ")با هرکدام از دوستانتان داشته باشید. طبق گفته های تلگرام، Secret chat امکان رمزگذاری سراسری میدهد (Encryption End-to-End )که هیچ ردی از سرور کمپانی به جا نمیگذارد و به شما مانند اسنپ چت اجازه تنظیم تایمر برای پاک کردن پیام ها(Timer Destruct-Self )از 2 ثانیه تا یک هفته را میدهد. همچنین قابلیتی برای چک کردن امنیت چت شما با استفاده از یک عکس کد گذاری شده را میدهد به طوری که یک عکس از کلید رمز گذاری شده را نشان میدهد. کمپانی میگوید شما میتوانید با چک کردن آن کد با کد دوستتان، تایید کنید که چت امن است و آسیب پذیری در حمله وسط چت دو نفر کمتر است. اما با وجود ادعای تلگرام از این پیچیدگی، هیچ روش رمزنگاری آسیب ناپذیر نیست. طبق گزارش TechCrunch این شرکت قبالً 000,100 دلار به یک برنامه نویس توسعه دهنده بابت پیدا کردن یک باگ اساسی داده است.
تلگرام جالبه ولی نه فقط به دلیل استاندارد های امنیتی سختگیرانه، بلکه اجازه میدهد تا هر توسعه دهنده یک سرویس گیرنده (Client )برای خودش بسازد و حتی در دسکتاپ کامپیوترها. اغلب سرویس های پیام رسان امروزه، مانند واتس اپ برنامه های یکپارچه و مناسب همه (all-fits-size-One )میسازند و توسعه دهندگان شخص سوم (party-Third )را تحریم میکنند. سرزنش کردنشان سخت است زیرا که حفظ کردن یک زبان متحد و نمونه ی امنیتی در میان توده ای از اپلیکیشن ها کار سختی است. همچنین پول درآوردن از یک پلتفرم به مراتب سخت تر از پول در اوردن از یک برنامه ی پولی است. با این حال، VKontakte Durov ، موفقیت زیادی به دست آورد که به توسعه دهندگان این اجازه را میداد که نسخه های متناوب سایت را ایجاد کنند. مهمتر از همه اینکه، تلگرام به عنوان یک سازمان بدون سود عمل میکند و برنامه ای برای پولی کردن سرویس هایش ندارد.
در قسمت سواالت متداول کمپانی (FAQ )آمده است: "تلگرام به دنبال درآمد نیست. آنها هرگز تبلیغات نمیفروشند و سرمایه گذاری خارجی را قبول نمیکنند. همچنین نمی تواند فروخته شود." شرکت میگوید: " ما پایه کاربری ( User Base )نمیسازیم. ما یک مسنجر برای مردم میسازیم." اگر تلگرام هزینه تامین شده اش توسط برادران دورف تمام شود، شرکت میگوید از کاربرانش درخواست کمک مالی میکند. اهداف خوب تلگرام احساسات بسیاری از موسسان خیّر استارت آپ ها را برانگیخته است ولی پول دورف ها در دست است و سرویس باز API برای توسعه دهندگان شخص سوم موجود می باشد، که واقعا ن است شانسی در برآورده کردن اهدافش داشته باشد. تلگرام یک Cryptocat برای گروه ها ً ممک نیست، در نظر بگیرید که از شماره تلفن شما استفاده میکند و این همه چیز به عنوان تشخیص هویت است – این یک گام بزرگ در جهت یافتن یک پلتفرم پیام رسان رمزگذاری شده است که برای هر کسی قابل دسترسی است.
دفاع کردن از یک هدف ظاهراً خوب، سرویس های رایگان و تجربه سازندگان Vkontakte تلگرام ممکن است که یک جایگزین عالی برای هر برنامه پیشگام در پیام رسان است. بعد از اکتساب واتس اپ و قطعی آن، تلگرام در حال حاضر در حال پیشروی است. شرکت انگیزه میلیون ها کاربر جدید را نسبت به تغییر دادن برانگیخته است ولی نگه داشتن همان کاربرها خودش یک چالش ادامه دار است. Ventures Square Union شریک آلبرت ونگر در پستی در وبالگ گفته است: "هزینه تغییر برای کاربران تلفن به سرویس های پیام رسانی که براساس شماره تلفن کار میکند، نزدیک به صفر است." ولی این فقط نصف ماجراست. یک شبکه تنها به اندازه تعداد دوستانی که شما استفاده میکنید قوی است و متقاعد کردن تمام دوستانتان برای تغییر دادن برنامه شان کار آسانی نیست. اگر فیسبوک تصور میکرد که کاربران واتس اپ متمایل به تغییردادن برنامه شان در یک لحظه هستند، 19میلیارد دلار به این کمپانی پرداخت نمیکرد.
فیسبوک Base User واتس را خریداری کرد و البته بخاطر برندش – برندی که سالهایی را برای حل یک مشکل مهم گذراند: که هزینه هایی برای حاشیه متن ها داشت، شاید مشکل پیامی بعدی حل کردن امنیت شخصی است، خصوصاً با توجه به گفته واتس اپ نسبت به ضعف در رمزنگاری و سیاست های جمع آوری اطالعات NSA .واتس اپ مشابه پیام کوتاه شده است، شاید تلگرام برای موفق شدن نیاز به تطبیق با امنیت خواهد داشت.
اشتراک